Jak prać delikatne ubrania, żeby się nimi długo cieszyć

Jak prać delikatne ubrania, żeby się nimi długo cieszyć

Ubrania z delikatnych tkanin: wiskozy, batystu, muślinu czy lnu o rzadkim splocie wymagają delikatnego traktowania warto je mieć w swojej szafie - dzięki nim łatwiej przetrwasz latem najgorsze upały:)

 

Ten krótki przewodnik pozwoli Ci cieszyć się nimi przez dłuugi czas.

Zacznijmy od prania:

Przerzuć ubrania na lewą stronę. Wrzucając ubrania do pralki Wykorzystaj jedynie połowę załadunku bębna. Podejrzewam, że może to wzbudzać w Tobie wewnętrzny sprzeciw - ponieważ to niezbyt oszczędne i niezbyt eko. Jednak dzięki temu unikniesz zmechaceń, odkształceń czy mechanicznych uszkodzeń, a Twoje delikatne ubrania po wyjęciu z pralki będą w dobrym stanie.

Następnie wybierz w swojej pralce program dedykowany do delikatnych tkanin. Ważne by był krótki (20-40 min), miał niską temperaturę (30 stopni) i minimalną ilość obrotów podczas wirowania (400-600 obrotów/min). Zbyt wysoka temperatura sprzyja skurczeniu ubrań a wysoki obroty odkształceniom czy mechanicznym uszkodzeniom

 Detergenty

Kolejna baardzo istotna kwestia to detergenty. Obecnie na rynku mamy naprawdę duży wybór proszków, płynów, kapsułek. Staram się wybierać takie, które nie tylko piorą, ale też polepszają stan moich ubrań. Ostatnim moi odkryciem jest płyn perwoll care&repair. Dzięki niemu zarówno wełniane sukienki czy wiskozowe koszule wyglądają lepiej, niż przed praniem.

 

Suszenie


Teraz suszenie. Zapomnij o klamerkach i wieszaniu ubrań na dworze w ostrym słońcu. Po praniu ubrania najlepiej delikatnie strzepnąć i rozprostować. Długie i ciężkie sukienki najlepiej suszyć rozłożone poziomo na suszarce do prania. Wieszanie ich pionowo sprzyja wyciągnięciu, a powieszenie wilgotnych na wieszak odkształceniom w okolicy ramion.

Prasowanie

Znam wiele osób, które nienawidzą tej czynności. Właściwie sama się do nich kiedyś zaliczałam. Prawda jest jednak taka, że dużo zależy od tego w jaki sposób wypraliście i rozwiesiliście pranie. Jeśli ubrania byłe prane w załadowanej na full pralce a potem powieszone na suszarkę bez uprzedniego strzepnięcia i rozprostowania - to prasowanie będzie na pewno trudniejsze. Druga kwestia to sprzęt - czyli dobre żelazko i stabilna deska do prasowania. Mówiąc o dobrym żelazku mam na myśli takie z konkretnym wyrzutem pary i o dużej mocy. Prasując pamiętaj o kilku zasadach:

- ustaw niską temperaturę - jeśli okaże się niewystarczająca spróbuj większą, ale zrób najpierw test.

- prasuj po lewej stronie żeby nie wyświecić. Możesz też prasować przez bawełnianą szmatkę lub używając specjalnej osłony na stopę żelazka

- do żelazka wlewaj zawszę wodę destylowaną i pamiętaj regularnym odkamienianiu żelazka - ignorowanie tych kwestii może zaowocować zatkaniem się otworów przez które bucha para, ale też "pluciem" brzydką wodą przez żelazko (co nie zawsze daje się wywabić)

W przypadku delikatnych, zwiewnych tkanin moim zdaniem lepiej sprawdzi się parownica ręczna czy steamer. Korzystając z tych urządzeń nie ma ryzyka wyświecenia i jest to ogromna oszczędność czasu. Wieszasz ubranie na wieszaku i buchając parą możesz odprasować nawet długą sukienkę z marszczeniami w ciągu 2 min. Taka parownica przydaje się tez w podróży. Jednak żeby nie było zbyt pięknie - takie wspaniałe rezultaty osiągniesz właśnie w przypadku cienkich i delikatnych tkanin. Na grubych jeansach tak nie będzie.

 

 

Przechowywanie

To jednak nie koniec. Przejdźmy teraz do przechowywania:)
Do szafy chowaj ubrania w 100% suche. To ma szczególne znaczenie w przypadku wiskozy. Nie wysuszona całkowicie może w szafie ...spleśnieć. Także warto mieć to na uwadze. Z tym przechowywaniem to podobnie jak w przypadku ładowania bębna pralki - ścisk nie jest dobry. Ścisk może zniweczyć trud włożony w prasowanie, pogarsza cyrkulacje powietrza no i po prostu w takiej szafie ciężko coś znaleźć.

Zdaję sobie sprawę, że ten artykuł może kogoś zniechęcić do posiadania w swojej garderobie ubrań z delikatnych tkanin. Jeśli jednak dzięki tym informacjom jakieś ubranie przedłuży swoją żywotność i dobry wygląd to było warto:)

 

Jeżeli szukasz niebanalnych ubrań damskich, skontaktuj się 667236244. W pracowni TWISTED FORM szyjemy  też na zamówienie

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.